ŠKOLÍME

PRVNÍ POMOC

27.10.2021
blood-g6a36c1ea2_640.png
Co udělat, aby člověk nevykrvácel?
Masivní krvácení je potřeba řešit (v rámci postupů) ještě před voláním tísňové linky 155. Člověk totiž může vykrvácet velice rychle. Zástava masivního krvácení se předřazuje i kontrole dýchání. Bezpečnost zachraňovaného má přesto prioritu číslo jedna. V lidském těle (dospělého) je 4-6 litrů krve. Při ztrátě 0,5 l krve již může nastat velký problém. Vylitý půllitr si dokážeme snadno představit (půllitr piva, půllitrová láhev na pití). Krvácení dělíme zpravidla na žilní a tepenné (popřípadě smíšené).

V rámci první pomoci rozhodně neřešíme, zdali je krvácení žilní / tepenné / smíšené.
Řešíme, jak ho zastavit, aby krvácející přežil.

Když položím v kurzu první pomoci dotaz, co dělat s masivním krvácením, takřka vždy se ozve nejrychlejší odpověď „použiji tlakový obvaz.“ Tuto odpověď velice dobře znám, a tak pokračuji s dotazem, co že to takový tlakový obvaz je? Najednou je ticho. Pak vždycky někdo vítězoslavně přijde se skvělým nápadem, že určitě bude v lékárničce. I tuto odpověď znám, a tak reaguji: „OK máte ho v lékárničce. Zahrajeme si takovou hru. Představte si, že tady paní má masivní krvácení a cca do dvou minut vykrvácí. Zkuste mi tedy prosím (do těch dvou minut) sehnat ten tlakový obvaz a uvázat, než vykrvácí. Děkuji a zapínám stopky.“ Úspěšnost této aktivity je zřejmá...

Jak tedy postupovat při masivní krvácení?
1) Vlastní bezpečnost – rozhlédnu se, aby mě nesmetlo auto, nenapadl pes, …
2) Ideální je mít vlastní gumové rukavice v kapse/ kabelce. Nezabírají mnoho místa.
3) Tak a rukavicí / navlečeným igeliťákem na ruku / ručníkem / ubrusem silně přitlačím přímo na bod odkud krev vytéká. Osvědčilo se taktéž postiženou končetinu přizvednout nad úroveň srdce. Není potřeba provádět kontrolu každých 10 vteřin kontrolu, zdali stále krvácí, či nikoliv. Když máme takto vyřešené, pošleme někoho pro lékárničku nebo je možnost, že si postižený drží bod sám a pro lékárničku dojdeme sami.
4) Nyní přichází na scénu oblíbený tlakový obvaz . Ten si vysvětlíme jednoduše: na poranění přiložíme klasický (nemusí být sterilní) čtvereček, který je v každé lékárničce. Spustí se řada procesů, které začnou srážet krev, která se snaží dostat ven z těla. V tomto čtverečku tak začne vznikat něco, co známe jako strup. Jakási zátka, bránící unikání krve z těla. Tento čtvereček již v žádném případě neodstraňujeme (strup bychom strhli). Na čtvereček přiložíme obvaz a dvakrát obtočíme kolem končetiny. Přiložíme další (smotaný) obvaz přímo na místo, kde je pod předchozím obvazem a čtverečkem poranění. Dále pokračujeme namotáváním obvazu. Po přibližně 2 otočkách kontroluji, zdali krev neprosakuje. Pokud stále prosakuje, udělám další otočku.
5) Pokud máte takto člověka zajištěného, přichází ta správná chvíle volat 155, případně řešit další úkony. Vůbec není od věci dát poraněnému napít (samozřejmě pokud je při vědomí). Dále si také můžete gratulovat. Právě jste zachránili lidský život.
6) Škrcení a zaškrcování. Použijte pouze v případě, že se Vám nedaří krvácení vůbec zastavit. Škrtidlo použijte vždy na horní části dané končetiny (na noze – mezi kolenem a kyčlí, na ruce mezi loktem a ramenem). Vzhledem k anatomii lidského těla Vám nebude škrtidlo na místech, kde jdou vedle sebe dvě kosti, moc dobře fungovat. Počítejte také s tím, že škrtidlo nemůžete po zaškrcení již sundávat. To se dělá až v nemocnici. V končetině se nahromadí látky, které by mohli po sundání škrtidla postiženého usmrtit.

Vychytané (trošku dražší) hotové tlakové obvazy mají na svém začátku (tedy to co mi nahrazujeme čtverečkem) koagulační činidlo, které skvěle zastavuje masivní krvácení.

Hlavně neřešte nesmysly typu dezinfekce poraněného místa, tady jde o život.

Souhrn:
Vlastní bezpečnost, neřešit žilní a tepenné, ihned ucpat místo vytékající (vystřikující) krve, tlakový obvaz, 155, tekutiny, škrtidlo pouze v případě neúspěšné zástavy krvácení.

Závěr:
Pokud se u masivního krvácení rozhodnete neposkytnout první pomoc, je vhodnější nevolat službu záchrannou, ale pohřební. Zástava krvácení je skutečnou prioritou.