ŠKOLÍME

PRVNÍ POMOC

23.11.2021
sign-gb77dc37fb_1280.png
Jak odstranit klíště?
Nebezpečí přisátého klíštěte spočívá zejména v riziku LYMESKÉ BORELIÓZY a KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDY. Boreliózou jsem si sám prošel a řeknu Vám nic moc. Nejhorší je ten strach, že přejde do chronicity. Klíště je důležité odstranit co nejdříve a správně. Rozhodně nedoporučuji čekat s vyndáním na potom. Přisáté klíště není důvodem k volání linky 155 a následného výjezdu záchranné služby. . Zdá se to jasné, ale možná byste se divili.

Pokud pracujete s dětmi (na táborech nebo ve školách), rozhodně bych měl pár přínosných doporučení. Rodiče dětí se často ptají, jak vyndáváte klíšťata. Tato jejich obava je oprávněná. Zde doporučuji formulaci „dle doporučených postupů.“ Tato formulace rodiče často zklidní. Taktéž je důležité klíšťata „dle doporučených postupů“ vyndávat.

Při nákupu táborové lékárničky je velmi vhodné zakoupit přípravek, který je určen přímo proti klíšťatům. Táborové lékárničky jsou většinou jedna velká katastrofa, ale na přípravky proti klíšťatům opravdu nedejte dopustit.
Vyplatí se ze tří důvodů:
1)  Pokud budou rodiče vědět, že na jejich děti budete používat tyto přípravky, budou úplně v klidu.
2) Můžete být v klidu i vy, protože víte, že jste udělali všechno, co udělat šlo.
3) Tyto přípravky skutečně velmi dobře fungují, klíště dokonce zmrazí a omezí se riziko přenosu.

Jedná se o přípravky ATIX, IXODERM, IXOSAVE, … Lze je zakoupit mezi 200-300 Kč, což se (vzhledem ke zmíněným výhodám) skutečně vyplatí. Pokud tyto přípravky nemáte, použijte dezinfekci s jódem (Jodisol, Betadine). Ten, komu budete klíště vyndávat, ale nesmí mít alergii na jód (což je docela logické). Toto si raději zeptáním ověřte.

Mýdla, oleje a mastičky se používaly dříve, ale dnes už víme, že je to nesmysl. Lidé si dříve také mysleli, že je Země placatá (dnes máme poznatky, že je kulatá). Ideální nástroj na vyndání klíštěte je „pinzeta na vyndání klíštěte“. Jedná se o pinzetu, která je na konci velice tenká a zaoblená. Mluvíme o pinzetě na lidi ne té plastové na psy. Lze koupit i na Alze za cca 200 Kč.

Technika vyndání je taková, že chytíme klíště co nejblíže kůži to lze (proto je skvělá tenká pinzeta se zaoblením). Minimalizujeme tak oddělení hlavičky klíštěte. Následně táhneme klíště ven (kolmo od kožní plochy). Netrháme, nekroutíme, netočíme, TÁHNEME. Po vytažení klíštěte místo dezinfikujeme a klíště spálíme. V žádném případě se klíštěte nedotýkáme rukou (maximálně v gumové rukavici, ale není k tomu důvod). Nezapomeňte dezinfikovat i použitou pinzetu a sledovat místo vyjmutí klíštěte další týdny.

Souhrn:
1) Ihned po nalezení klíštěte zahájit odstraňovací proces.
2) Dezinfikovat: Atix, Ixoderm, Ixosave, Jodisol, Betadine.
3) Použít pinzetu na určenou pro odstranění klíštěte u lidí.
4) Uchopit klíště co nejblíže kůži a táhlým kolmým pohybem klíště vyjmout.
5) Dezinfekce místa přisátí, spálení klíštěte, dezinfekce pinzety.
6) Sledování místa přisátí následující týdny.

Závěr:
Investice do co možná nejzodpovědnějšího odstranění klíšťat je cca 400-500 Kč. Zanedbání, odstraňování mýdlem a pinzetou pro psy (cca 40 Kč) za riziko boreliózy či encefalitidy tato úspora skutečně nestojí.